Revitalizácia budov a ich okolia, oživenie opustených priestorov, šetrnejšia výstavba. Aj tieto plusy prináša premena brownfieldov na nové funkčné projekty. Na území hlavného mesta sa ich nachádza 113. Ich plocha zaberá viac ako 500 hektárov.
113 opustených lokalít s plochou 580 hektárov
Mesto Bratislava radí medzi brownfieldy opustené územia s výmerou nad 0,5 ha, na ktorých stoja prázdne alebo chátrajúce stavby nevyužívané dlhšie ako 2 roky. Podľa tejto metodiky ich autori novej Urbanistickej štúdie brownfieldov na území hlavného mesta narátali v priebehu minulého roka 113. Celková plocha týchto území, na ktorých sa nachádzajú aj bývalé sklady, materské školy či priemyselné objekty, dosahuje 580 hektárov.

Mapa brownfieldov v Bratislave, Zdroj: mib.sk/Geoportál
Počet brownfieldov v Bratislave mierne klesol
Počet brownfieldov narátaných pri minuloročnom mapovaní takýchto lokalít sa v porovnaní s predchádzajúcou štúdiou z roku 2019 znížil. Vtedy sa ich na území Bratislavy nachádzalo 131. Väčšia bola aj ich celková plocha, ktorá dosahovala 629 hektárov. O vyše 20 hektárov sa zmenšila vďaka tomu, že v nasledujúcich 3 rokoch zo zoznamu brownfieldov vypadlo 39 lokalít, ktoré prešli premenou a našli si nové uplatnenie. Vyše dvadsiatka ďalších území do tohto zoznamu pribudla.
Možnosť ďalšieho rozvoja opustených lokalít
39 oživených brownfieldov z rokov 2019-2022 potvrdzuje, že opustené budovy a územia, na ktorých stoja, môžu nájsť nové uplatnenie. V prípade polovice bratislavských brownfieldov je táto možnosť ešte vyššia kvôli ich polohe vo vnútornej časti hlavného mesta. Mnohé z nich sú situované v blízkosti centra Bratislavy, prípadne sú vďaka kvalitnej infraštruktúre na centrum dobre napojené. To zvyšuje potenciál ich konverzie na bytové domy, nákupné strediská alebo administratívne objekty.
Text: Róbert Bosák
Zdroj: mib.sk